realistic-chess-game-pieces-3d-icons-set-with-reflection 1284-13710V sobotu 22. 1. se odehrál Krajský přebor v rapid šachu. V kategorii H14 hrál David Juračák, který svou kategorii vyhrál. V HD12 nás reprezentovala Danielka Kožušníková, která získala 4 body. V kategorii HD10 nás reprezentovali Šimon Galia, Jakub Milián a Veronika Fizerová. Šimon získal 4,5 bodu. Kuba hrál svůj první turnaj a vyhrál 4 partie a skončil ve své kategorii mezi chlapci do 8 let na 2. místě. Verunka hrála také svůj první turnaj a získala 2 body a v kategorii do 8 let dívky se umístila na 3. místě. Kuba a Verunka získali spoustu zkušeností, které budou moci využít v dalším turnajích.
Děkujeme pořadatelům za výbornou organizaci turnaje, která i v těchto nelehkých podmínkách byla na vysoké úrovni.

Děkujeme všem za reprezentaci a gratulujeme medailistům.

Konečné výsledky HD10, HD12, HD14 
Fotky

 

dubaj7V prosinci se odehrál turnaj družstev škol v Dubaji. Kde nás reprezentovala Lucie Fizerová. Družstvo Gymnázium Petra Bezruče skončilo na pěkném 5. místě. Svůj pohled nám Lucka napsala:

Minulý článek jsem zakončila slovy, “Budeme hrát s mládežnickou světovou špičkou a všichni tak nějak skrytě doufáme, že se poštěstí a budeme moct naživo vidět i kousek zápasu o mistra světa :). Tam tedy začnu dnešní.

Má účast byla z počátku velmi nejistá, jelikož koronavirová opatření byla na Expu v Dubaji velmi přísná. Díky tomu jsme ostatně zažili velmi krušné chvíle (o kterých si můžete přečíst na stránkách Gymnázia Petra Bezruče, kde je také dopodrobna rozepsáno vše, co jsme zažili). Expo bylo samo o sobě neuvěřitelný zážitek, ale já jsem si užívala hlavně šachovou část naší výpravy. Ani ve snu by mě nenapadlo, že někdy potkám takové šachové legendy, jaké jsem potkala. Jako první jsme viděli Iana Nepomniachtchiho, dále také Magnuse Carlsena, který si při focení sedl přímo vedle nás. Mně největší radost udělalo asi setkání s Judith Polgar, jelikož pro mě vždy byla velikým vzorem. Stihli jsme se vyfotit i s Vishy Anandem, který spolu s Annou Muzychuk komentoval Zápas o mistra světa. Když už mluvím o zápase, dostali jsme jedinečnou příležitost, jít se na dvě hodiny podívat živě na třetí partii! Jeden z největších zážitků v mém životě. Bylo neuvěřitelné sledovat zápas jinak než z online přenosů. Jak jsem psala v předchozím článku, moc jsme si přáli zápas vidět, ale minimálně já, jsem s tím určitě nepočítala. Když nám organizátoři MS řekli, že nám zaplatili vstupenky, chvíli nám trvalo, tuhle informaci zpracovat. A než jsme se nadáli, už jsme seděli v temném hledišti a napjatě sledovali každý moment partie.

 

Nám samotným se turnaj podařil, umístili jsme se na krásném pátém místě. Myslím, že někteří z nás měli i medailové ambice, ale na to, že jsme hráli bez Matyáše Paseky, který původně hrál na čtvrtém stole, to je skvělý výsledek. Odnesli jsme si z Dubaje mnoho šachových i nešachových zkušeností a zážitků.

Fotky, stránky turnaje

tatasteel

Ve Wijk aan Zee se koná ve dnech 14. 1. až 30.1. turnaj, který má tradici už od roku 1938. Hrají se zde 2 turnaje, kde v turnaji A hraje 14 hráčů. Jedním z nich je aktuální mistr světa Carlsen Magnus. V turnaji B, který je nazvaný jako Challengers, hraje Nguyen Thai Dai Van, který dlouhodobě spolupracuje se Sergejem Berezjukem.

 

Van1

 

Van je 3. hráčem České republiky, jeho forma je stabilní a získává na elo. V této chvíli má elo 2613.

Stránky pořadatele , fotografie, online, chess24, chessbomb

 

czechtour

V pátek 14.1. skončil turnaj Open Praha. Kde nejlépe z našich skončil Štěpán Hrbek, který odehrál 5 partií a získal 3,5 bodů. Lucie Fizerová získala stejný počet bodů a na elo si připisuje 57 bodů. Marek Fizer získal také 3,5 bodů. Jáchym Hrbek (Šachy Štěpán) si ze svými 3 body a připisuje 57 elo bodů.

Ze slovenské skupiny v turnaji A nejlépe zahrál Vladimír Bochnička, který skončil na 35. místě s 5,5 body. Ema Walterová měla 5 bodů a na elo připisuje 41 bodů. Jana Šošovičková získala 4,5 bodů. Simona Bochničková získala 4 body. V turnaji B na 12.místě byla Martina Šošovičková, která uhrála 6 bodů a Jonáš Ďurana získal 5 bodů.

Konečné výsledky: Open A, Open B

1570396619-preview

I tento rok probíhá 1. liga mládeže. Za tým TJ Ostrava hraje Matyáš Kaňák. Hraje na druhé šachovnici. Ze 7 odehraných kol má prozatím 2,5 bodu. Družstvo je průběžně na 6. místě. Do dalších kol přejeme Matyášovi hodně správných tahů.

Průběžné výsledky

1570396619-preview

V této sezoně se hraje extraliga dorostu družstev, kde nás reprezentuje Štěpán Hrbek, který nastupuje za družstvo Desko Liberec. Vyhrál obě své partie, které odehrál na 1. šachovnici. Družstvo postupuje do finále “A“, kde se „popere“ o medaile.

Výsledky

ChessKid-CzechRepublic-Championship-LOGO

Dne 18. prosince se odehrál online turnaj v rapid šachu. Tento turnaj byl rozdělen do dvou kategoriích. V kategorii starších 9–12 let nás reprezentovala Daniela Kožušníková. Danielka skončila celkově na 3.místě a mezi děvčaty na 1.místě.

 

Tento turnaj pořádala WGM Kateřina Němcová, která dlouhodobě spolupracuje se Sergejem Berezjukem.

Výsledky

chess-3099499 1280Dne 8.1. se odehrálo 6. kolo okresního přeboru. Hráli jsme proti týmu Sokol Dobrá "C".
Dobrá nepřijela v plném sestavě. Hned od začátku jsme vedli 1:0. První dohrál svou partii Antonín Zemek, který ji měl  po celou dobu pod kontrolou a vyhrál. Poté skončil David Juračák. Ten získal kvalitu a svou převahu bez problémů využil. Stav zápasu byl 3:0. V tuto chvíli jsme již věděli, že máme zápas vyhraný.  Další dohrála Klára Zemková, která měla zajímavou partii, kde využila výhodu dvojičky střelců a vyhrála. Poslední skončila Danielka Kožušníková, bohužel se jí partie nepovedla a prohrála. Konečný výsledek tedy je -vítězství našeho týmu 4:1.

Průběžné výsledky

chess-3099499 1280V letošní sezóně hrajeme okresní přebor družstev. Prozatím je odehráno 5 kol, přičemž máme na svém kontě pěkné 3 výhry, 2 remízy a 1 prohru. Průběžně jsme na 3. místě.

Soupiska družstva, průběžné výsledky

 

czechtourVe dnech od 7.1 do 14.1. probíhá Open Praha 2020, který je součástí Czechtour. Turnaj je rozdělen do dvou openů. Turnaj se dá sledovat i online.
V turnaji A nás reprezentují Hrbek Štěpán, Fizer Marek, Fizerová Lucie a Hrbek Jáchym (Šachy Štěpán).          V turnaji B nemáme zastoupení.

Ze slovenské skupiny hrají v A turnaji Bochnička Vladimír,  Bochničková Simona, Walterová Ema a Šošovičková Jana. Turnaji B hraje Šošovičková Martina a Ďurana Jonáš.
Všem reprezentantů přejeme spoustu úspěšných šachových partií.

 

Průběžné výsledky: open A , open B , OnlineStránky pořadatelů                          

LOGO INTERCHESS rgbNaše šachová akademie pořádá v Národním domě ve Frýdku - Místku ve dnech 27. - 31. 12. 2021 již osmý ročník turnaj Interchess Cup.

V rámci tohoto uzavřeného turnaje mohou hráči získat velmistrovské normy IM, WGM a WIM. Deset hráčů bude o normu bojovat v devíti kolech. Očekává se účast hráčů z Česka, Slovenska, Polska a Rakouska.

Výsledkový servis, Propozice

01-hromadná fotkaI přes různá covidová bezpečnostní opatření, se na konci července uskutečnil další ročník tradičního Letního šachového tábora Koník

Závěrečnou zprávu včetně fotografií naleznete k přečtení v odkaze níže.

Závěrečná zpráva, Webové stránky pořadatele

chess-3099499 1280Ve dnech 5. 7. - 6. 7. 2021 se v příjemném prostředí Restaurace u Tesarčíka v Karviné odehrál turnaj v rapid tempu pořádaný ŠŠK Karviná. K 20 startujícím hráčům se v průběhu turnaje připojili další 2 a tak turnaj nakonec odehrálo 22 šachistů. Favority turnaje byli IM Vojtěch Zwardoňa IM Jaroslav Bureš. 

Boj o prvenství měl náboj a o rozdělení medailových postů rozhodlo až pomocné hodnocení. V turnaji se o vítězství dlouhou dobu přetahovali 3 hráči, kteří nakonec získali shodně 7,5 bodů. Favoritům nakonec ukázal záda ve skvělé formě hrající člen Interchess Dominik Kula, který se ziskem 7,5/9 celý turnaj vyhrál. Další startující člen Interchess Ondra Havelka si v konečné tabulce polepšil o jedno místo proti svému nasazení a díky konečnému šestému místu bral rovněž cenu.

V obou turnajích (viz minulý článek) byla vidět velká chuť hráčů se po dlouhé době vrátit zpátky za šachovnice, čemuž odpovídala i velice přátelská atmosféra. Dlouhá přestávka sice zavinila, že mnoho hráčů se muselo s figurkami znovu seznamovat, přesto však bývaly na šachovnicích k vidění krásné a napínavé souboje. 

Výsledkový servis, Článek organizátora

logo-bohuminPostupné rozvolňování opatření s sebou přinesla možnost odehrát řadu odložených, či tradičních letních turnajů. Jedním z nich byl i Open Bohumín, při kterém se 4. 7. 2021 odehrál doprovodný turnaj v bleskovém šachu, Memoriál Ivana Jankovce. Turnaj byl pořádaný ŠŠ Bohumín a SK Slavia Orlová.

Letmý pohled na startovní listinu sice mohl vyvolat dojem, že turnaj nebyl nějak silně obsazen, řada hráčů má ale své blitz elo podhodnocené i o několik set bodů, oproti elu klasickému. Turnaj byl i díky tomu velice vyrovnaný, o čemž vypovídá, že Martinu Fargačovi z Třince k vítězství stačilo „pouhých“ 9,5 bodu ze třinácti partií. 

Turnaje se zúčastnili 4 členové Interchess. Všichni turnaj skončili zhruba dle svého nasazení. Nejlépe si v turnaji počínal Dominik Kula, který skončil s 8,5/13 body devátý. Ondra Havelka s 8 body jedenáctý. WIM Natálie Kaňáková s 7,5 body čtrnáctá. Benjamínek výpravy Matyáš Kaňák uhrál 5,5 bodů a připsal si několik bodů do svého ratingu.

Výsledkový servis

slider05O tom, jakým způsobem postoupilo družstvo Gymnázia Petra Bezruče na Expo Dubaj, nás informuje Lucie Fizerová, členka týmu a zároveň hráčka naší šachové akademie Interchess.

"V listopadu roku 2020 jsme se dozvěděli o konání mezinárodního turnaje škol. Turnaje se měla účastnit sedmi členná družstva hráčů do 16 let. I přes nepřehledné propozice se nám podařilo přihlásit naše devíti členné družstvo ve složení: 1. Marek Miča, 2. Adam Frank, 3. Ondřej Nytra, 4. Matyáš Paseka, 5. Lucie Fizerová, 6. Martin Vašínek, 7. Kateřina Fárková a se dvěma náhradníky 8. Ferdinandem Buchtou a 9. Janem Gnojkem.

Tento turnaj se koná jako součást Expo Dubaj 2020 a pořádá jej španělský pavilon. Postupně se díky třem fázím, které se odehrály online, kvalifikovalo do finále 10 týmů a dva týmy dostaly divokou kartu. My se i přes vysokou konkurenci (do turnaje bylo přihlášeno téměř 300 škol z 53 různých zemí) kvalifikovali také. V současné době se čeká na propozice a termíny, ale předběžně to vypadá, že se na přelomu listopadu a prosince podíváme do Dubaje, kde se ve stejnou dobu bude konat i Zápas o mistra světa! 

Svoje jsme si tedy zatím odehráli a teď můžeme jen doufat, že nám koronavirová situace nezkazí možnost zahrát si takto silný turnaj naživo. Budeme hrát s mládežnickou světovou špičkou a všichni tak nějak skrytě doufáme, že se poštěstí a budeme moct naživo vidět i kousek zápasu o mistra světa :)."

Gratulujeme a budeme držet palce celému týmu.

Stránky turnaje