Mistrovství Moravy & Slezska 2015
12. 11. 2015THT EXTRALIGA – listopad
14. 11. 2015Po jedenácti dnech bojů skončil letošní vrchol mládežnického šachu, který se odehrál v řeckém letovisku Porto Carras na poloostrově Chalkidiki.
Téměř 1600 mladých šachistů z jednadevadesáti zemí světa změřilo své síly na letošním mládežnickém světovém šampionátu v celkem šesti věkových kategoriích chlapeckých a šesti dívčích.
Mistrovství se zúčastnila i početná výprava hráčů naší Interchess, jejíž hráči nastoupili v reprezentačních výběrech tří zemí.
Po jedenácti dnech bojů skončil letošní vrchol mládežnického šachu, který se odehrál v řeckém letovisku Porto Carras na poloostrově Chalkidiki.
Téměř 1600 mladých šachistů z jednadevadesáti zemí světa změřilo své síly na letošním mládežnickém světovém šampionátu v celkem šesti věkových kategoriích chlapeckých a šesti dívčích.
Mistrovství se zúčastnila i početná výprava hráčů naší Interchess, jejíž hráči nastoupili v reprezentačních výběrech tří zemí.
Mezi světovou špičku na turnaji rázně vkročil hráč Interchess Frýdek-Místek FM Matyáš Marek. Ač teprve šestnáctiletý, nastoupil v kategorii do osmnácti let a vedl si náramně! Skvěle odehrál celý turnaj, zaváhal pouze ve čtvrtém kole se zkušeným Polákem IM Lukaszem Jarmulou a obsadil výtečné 6. místo, když bodově dělil 4. – 6. příčku a na druhé místo ztratil pouhého půl bodu. Zaznamenal tak vůbec nejlepší výsledek ze všech šestnácti reprezentantů České republiky na turnaji, uhrál si normu IM a připsal 26 bodů na své Elo.
FM Van Thai Dai Nguyen dělil ještě po 9. kole třetí místo se sedmi body bez jediné porážky a do závěru turnaje tak měl ty nejvyšší ambice. Zvolil ale strategii složitých a náročných šachů a v 10. kole, ve kterém stál lépe, nakonec prohrál. V závěrečném kole měl smůlu na los, dostal podruhé v řadě černé a nepříjemného soupeře, reprezentanta Číny. Přesto jej zpočátku přehrál a stál na výhru, závěr partie ale nezvládl, bohužel prohrál a nakonec obsadil 21. příčku. Na Vanovi je zřetelně vidět šachový růst, stále se pohybuje v evropské i světové špičce, a pokud ještě zapracuje na stabilitě svých výkonů, dočká se určitě ještě výraznějších výsledků na světových šachovnicích.
FM Jakubu Szotkowskému se povedl vstup do turnaje, kdy měl po pátém kole na svém kontě 3,5 bodu, pak ale přišla výsledková krize a zisk pouhého půl bodu ve čtyřech kolech. Přes vítězná poslední dvě kola a zisk slušných šesti bodů měl Kuba na víc.
Vinh Thai Dai Nguyen se turnajem spíše protrápil a zisk 5,5 bodu mohl být i lepší. Věřme, že další Vinhovy starty přinesou výraznější výsledky.
Obdobně se dá hodnotit účinkování reprezentantky Ruska WIM Anny Styazhkiny, na jejímž výkonu se podepsala malá tréninková i herní zátěž z posledního roku, vynucená studijními povinnostmi. Určitě jsou její ambice vyšší, než konečné třinácté místo a zisk 7 bodů a věříme, že ještě ve světové šachové špičce neřekla poslední slovo.
Stejný počet bodů stačil FM Samiru Sahidimu (SVK) na 30. místo. Po zdařilém startu se jevilo, že bude bojovat o příčky nejvyšší, bohužel i on se potýkal s nestabilitou výkonů. Jeho umístění nakonec není zklamáním, ale i Samir měl jistě vyšší ambice.
Jakub Šošovička v desítkách a Matej Elbek Musaev v osmičkách (oba SVK) získali shodně 6,5 bodu. Celý turnaj odehráli v první polovině startovního pole, a přestože i jejich výsledky mohly být o něco lepší, věříme, že do budoucna své zkušenosti nabyté na turnaji zúročí a přetaví do lepších umístění.
Turnaj nevyšel WFM Anně Vrtiakové, která v poslední době výkonnostně hodně vyrostla, uhrála titul WFM a podávala stabilní výsledky. V Aničce je velký šachový potenciál a určitě o ni ještě uslyšíme.
Také Anna Lhotská (OAZA Praha) startující v kategorii do 10 let určitě před turnajem myslela na víc, než na 5,5 bodů, které na turnaji uhrála. Šampionát, na kterém jí nevyšel závěr, ukázal, že musí zlepšit fyzičku a hrát častěji dlouhé náročné turnaje. Výsledky se pak dostaví.
Za zmínku stojí i velmi úspěšné vystoupení svěřenců našeho spolupracovníka Petra Palečka. WFM Veronika Gažíková si odváží stříbrnou medaili a titul vicemistryně světa v kategorii dívek do 16 let, FM Viktor Gažík získal díky horšímu pomocnému hodnocení nepopulární, ale přesto skvělé 4. místo mezi chlapci do 14 let. Filip Haring ve dvanáctkách uhrál 7 bodů.
Všem úspěšným hráčům gratulujeme a celému týmu Interchess děkujeme za reprezentaci Interchess na světových šachovnicích. Poděkování patří i trenérskému a organizačnímu vedení ve složení GM Ján Markoš, IM Sergej Berezjuk, FM Miroslav Roháček, Peter Paleček a Vladimír Šošovička, stejně jako doprovodu z řad rodičů a rodinných příslušníků.
Letošní světový šampionát znovu potvrdil trend rozšiřování a sílící konkurenci ve světové špičce. A určitě není náhodou, že mezi nejúspěšnější země na turnaji patřily ty, ve kterých mají šachy masívní státní podporu. Proto až tolik nepřekvapí dominance Indie (5 zlatých medailí, 3 x stříbro a 3 x bronz), kde zisk titulu GM pro hráče znamená pobírání doživotního stipendia ve výši průměrné mzdy. Mladí reprezentanti Turecka zas dostanou od státu možnost studia na vysoké škole zcela zdarma, ruští medailisté z ME nebo MS pobírají státní stipendium ve výši 15 000 – 27 000 měsíčně v přepočtu na Kč. Takový nebo podobný způsob podpory potom vytváří obrovskou motivaci mezi mladými šachisty, která se nutně promítá do výsledků. O něčem podobném si, bohužel, mohou naší talentovaní hráči nechat jen zdát a je otázkou, kolik talentů vyhasne jen z finančních důvodů.
Mezi zajímavosti letošního MS bezesporu patří fakt, že nejpočetnější výpravy USA a Ruska skončily bez zlaté medaile, stejně jako šachově vyspělé země Čína, Arménie, Polsko nebo Maďarsko. Pěkné 12. místo v soutěži národů obsadilo Slovensko, právě před zmiňovaným Maďarskem a Čínou.
Konečné výsledky, naše fotogalerie, fotogalerie na stránkách pořadatelů.